LIKOVNA DJELATNOST
Tijekom protekla tri desetljeća Katedra Čakavskog sabora Grobnišćine pokrenula je i realizirala brojne projekte među kojima je teško izdvojiti one najznačajnije. Svaki projekt ima znanstveni, kulturni, pedagoški ili zabavni karakter, a u djelovanju Katedre likovna djelatnost zauzima posebno mjesto. Danas Katedra Čakavskog sabora Grobnišćine, zahvaljujući ozbiljnom i predanom višegodišnjem radu na području likovne djelatnosti, raspolaže respektabilnim fundusom umjetnina, a zavidan ugled ima i izvan hrvatskih granica.
Na završnoj je večeri manifestacije Grobnička jesen, 14. studenoga 1993. godine, utemeljena Likovna grupa. U novoosnovanu Katedrinu Likovnu grupu uključili su se: Paula Čargonja, Ervin Debeuc, Marijana Kukuljan, Biserka Matešin, Mirjana Paskući, Angelika Pavletić, Milena Pešut, Marinka Premuž, Dunja Radetić, Rajka Šegota i Mirjana Šegulja. Za voditeljice novoosnovane Likovne skupine izabrane su
Angelika Pavletić i Paula Čargonja.
Ubrzo nakon osnivanja Katedrina Likovna skupina u Kapeli sv. Jelene uoči Božića, 20. prosinca 1993. godine, otvara izložbu likovnih radova svojih članova, slikara amatera. Izložba je postavljena prigodom svečanosti otvaranja nakon požara obnovljene Područne škole OŠ Čavle u Grobniku. Uz članove Katedrine Likovne grupe na izložbi su svoje ručne radove izlagale i prognanice iz Vukovara.
Katalog Likovne grupe iz 1994. godine
Rad Likovne skupine bio je sve intenzivniji te je Predsjedništvo Katedre 1996. godine donijelo Odluku o osnivanju Likovne kolonije u Gradu Grobniku.
Na prvoj su Likovnoj koloniji, 1996., sudjelovali priznati likovni umjetnici iz Hrvatske: Belizar Bahorić, Ivan Balažević, Quintino Bassani, Damir Božić, Danijel Butala, Ivan Lacković Croata, Josip Deranja, Igor Dragičević, Dražen Filipović, Klas Grdić, Živko Haramija, Zvonimir Kamenar Funči, Yasna Skorup Krneta, Vlado Martek, Sanja Švrljuga Milić, Zdravko Milić, Bruno Paladin, Vladimir Pavoković, Nenad Petronio, Predrag Purić, Melita Sorola Staničić, Vinko Šaina, Damir Šegota, Josip Škerlj, Predrag Todorović, Branko Vidović i Mirjana Zidrum.
Od 1997. godine rad kolonije se prebacuje u jesenski termin i postaje dio Grobničke jeseni, najvažnije Katedrine svakogodišnje manifestacije. U tom se terminu održava svake godine, do pandemije. U planu je Katedre obnavljanje likovne kolonije.
Kao rezultat ovh čestih okupljanja vrhunskih umjetnika u našem Kaštelu, likovna je zbirka Katedre doista bogata umjetničkim djelima, pa smo u prošlosti odlučili tu ljepotu podijeliti sa svijetom.
Međunarodna likovna kolonija Grobnik sudjelovala je na Sajmu Antik&Kunst od 15. do 17. siječnja 2010. godine. Ondje je europskoj publici predstavljeno 37 likovnih radova poznatih umjetnika iz grobničkog fundusa umjetnina. U sklopu izložbe osiguran je zaseban prostor za predstavljanje djela bogate hrvatske turističke ponude. Turistička zajednica Općine Čavle provela je program Okusi i mirisi Hrvatskog primorja u sklopu kojeg je nastupala Klapa Grobnik. Organizator sajma te je godine uveo i počasno imenovanje zemlja domaćin, a čast da prva ponese tu titulu dobila je Republika Hrvatska zahvaljujući posredovanju grobničke Katedre. Uz Hrvatsku, na Sajmu su sudjelovali predstavnici dvadesetak država. I za ovu je prigodu Katedra tiskala prigodni katalog.
2010. u Kaštelu je organizirana velika međunarodna izložba pod nazivom Grand Tour Grobnik 2010. Na izložbi priređenoj u Galeriji suvremene likovne umjetnosti sudjelovalo je dvadesetak svjetski poznatih umjetnika iz šest zemalja.
2014. Godina donosi nam PRIZIV NA DEVET U GROBNIKU – SVJETSKI RARITET 9 SAMOSTALNIH I 4 SKUPNE IZLOŽBE U JEDNOJ IZLOŽBI.
Ovom izložbom 9 suvremenih umjetnika s područja današnjih županija Primorsko-goranske i Istarske svojevrsnim su podsjetnicima na jedan od najznačajnijih europskih pravnih spomenika – Vinodolski zakon iz 1288. godine i njegove tvorce – 27 predstavnika 9 gradova srednjevjekovne Vinodolske knežije. Izložba Priziv na devet je ujedno i podsjetnikom na također jedinstven institut srednjevjekovnog sudovanja u ovim krajevima, po kojem se neriješen spor u jednom od devet frankopanskih gradova rješavao prizivom na tri (prizivom sudaca iz tri grada), a ukoliko ni tada spor nije bio riješen, slijedio je priziv na šest (šest sudaca iz šest frankopanskih gradova). Ako ni tada spor nije bio okončan, o rješavanju je spora odlučivalo 9 sudaca – po jedan iz svakoga od devet vinodolskih gradova – prizivom na devet. A mi pak, upravo Izložbom Priziv na devet, svim srednjevjekovnim sporovima zorno suprotstavljamo čvrstu suradnju tijekom protekla dva desetljeća s devet suvremenih umjetnika – 9 svojevrsnih spomenika Međunarodne likovne kolonije Grobnik; Ivan Balažević, Marijan Blažina, Zvonimir Kamenar, Branko Lenić, Bruno Paladin, Tomislav Pavletić, Nenad Petronio, Marinka Premuš i Vinko Šaina.
Nije slučajem što je upravo Međunarodna likovna kolonija Grobnik iznjedrila ovu izložbu kao svjetski raritet jer Međunarodna likovna kolonija Grobnik za sada je i jedina umjetnička kolonija u svijetu koje je radom stvoren novi muzej suvremene likovne umjetnosti u Hrvatskoj – MSLU Grobnik. Jedinstvenost ove izložbe je u činjenici da svih 9 umjetnika tijekom njezina trajanja 4 puta zamjenjuju svoja izložena djela s po 4 nova ostvarenja, te će se ova skupna izložba u hodu pretvarati u 4 različite skupne izložbe. Istovremeno, svaki će od umjetnika za to vrijeme izložiti ukupno po 16 svojih djela, što je dostatnim za samostalne izložbe svakoga od 9 umjetnika. Sva četiri različita postava, s ukupno 144 umjetnička djela, video-zapisima su predstavljeni na zatvaranju ove jedinstvene izložbe 30. kolovoza 2014. godine u Galeriji suvremene umjetnosti u Gradu Grobniku.