*** ***
-
Soareja u Gradu
U petak, 25.10.2024., u Kaštelu Grobnik “Soareja u Gradu” se nastavlja. Od 19:00 sati nastupaju mladi perspektivni glazbenici, Ana Miculinić (violončelo) i Alvin Ćućić (klavir), inače oboje studenti ljubljanske Akademije za glasbu. Izvodit će djela Bacha, Brahmsa i Chopina, a u poetskom dijelu, posjetitelje očekuje posebno iznenađenje.
Ulaz je slobodan.
Ana Miculinić
Ana Miculinić je rođena 10.7.2004. u Rijeci. Violončelo je počela svirati s 9 godina. Osnovnu i srednju glazbenu školu završila je u Rijeci, u klasi profesora Maura Šestana. Trenutno studira na Akademiji za glasbu u Ljubljani.godine osvaja 1. nagradu na međunarodnom natjecanju Daleki akordi, u Splitu, a uspjeh ponavlja 2023. godine na istom natjecanju, u petoj kategoriji. 2020. godine je osvojila 1. nagradu regionalnog natjecanja HDGPP-a, a 2022. je pobjednica pete kategorije Hrvatskog državnog natjecanja učenika i studenata glazbe i plesa. 2022. godine je i dobitnica prestižne nagrade na području obrazovanja u Hrvatskoj – Oskar znanja, a iste godine, nakon odabira na seminaru EMARS-a, nastupa kao solistica s Komornim orkestrom slovenske filharmonije. 2023. je bila najbolja na Međunarodnom natjecanju Rudolf Matz, što joj je donijelo mogućnost nastupa sa Zagrebačkim komornim orkestrom u sezoni 2024. / 2025. Ove godine nastupa sa Simfonijskim orkestrom RTV Slovenije i Splitskim virtuozima.
Svoja znanja i vještine redovito usavršava na seminarima u Sloveniji, Austriji, Mađarskoj, Danskoj, Italiji i Hrvatskoj.Alvin Ćućić
počinje svirati klavir u dobi od 14 godina, u riječkoj glazbenoj školi, kod profesorice Jelene Barbarić Mijalić. 2013. u klasi iste profesorice nastavlja svoj srednjoškolski put, da bi 2017. upisao Muzičku akademiju u Ljubljani, u klasi prof. Hinka Haasa te magistrirao u klasi prof. Aleksandra Serdara. Svoja je znanja i vještine usavršavao s renomiranim profesorima: R. Dalibatayan, D. Cikojević, V. Babin, S. Čaldarević i H. Austbom.
Nagrade: Sonus op.2 (1.), Lions XXIII. Grand prix (1.), 55.HDGPP (2.), Sonus op.3 (2.), International Radovljica competition (special prize), 48. TEMSIG (3.), 49. TEMSIG (special prize) -
Grobnička jesen 2024. – najava događaja
Ovog tjedna bit će živo u našem Kaštelu. Kako, vjerujemo, znate, prošloga su tjedna počele radionice: literarna na dijalektu i filmska radionica. Još nije kasno za uključiti se, a otvorena su mjesta i za odrasle. Dobrodošli!
U četvrtak, 17.10.2024. u goste nam dolazi netko tko i nije više gost u našemu Kaštelu: Edo Žeželić. Čovjek koji je posvetio dobar dio svog vremena na proučavanje i istraživanje života i rada mlikarica i općenito, života na Grobniku. Najbolji je to način da zajedno obilježimo Dan EU baštine i čujemo nešto o Putevima kojima su mlikarice othranile Grobnišćinu. Predavanje počinje u 19:00 sati, a ulaz je slobodan.Naša suradnja s hrvatsko-turskim društvom rezultirala je sa sudjelovanjem u organizaciji 5. Tur Festa koji se od 14. – 24. listopada događa u Rijeci i okolici. Tim povodom, domaćini smo tečaja turskog tradicijskog streličarstva koji će se odvijati 19.10.2024. od 11:00 sati u Kaštelu Grobnik. Sudjelovanje je besplatno.
-
-
Grobnička jesen 2024.
Otvorenje još jedne Grobničke jeseni nam je pred vratima! Kako i priliči, pripremili smo zanimljiv program, u duhu našeg djelovanja, pa nakon službenog otvorenja možete uživati u likovnim radovima proizašlim iz obnovljene likovne kolonije koja se održala u našem Kaštelu početkom rujna. Potom, u Sokolani, glazbeni specijalitet: koncert našeg nagrađivanog, perspektivnog udaraljkaša, Saše Miljanovića u klavirskoj pratnji Ivane Vrban.
Bolji početak naše poznate kulturne jeseni ne možemo zamisliti. Na Vama je samo da rezervirate svoje vrijeme i dođete ovog petka, 27. rujna, 2024. godine u Kaštel Grobnik, u 18:00 sati i prepustite se čarolijama umjetnosti. Ulaz je besplatan.
SAŠA MILJANOVIĆS izvrsnim uspjehom je završio osnovnu i srednju Glazbenu školu Ivana Matetića Ronjgova Rijeka u klasi prof. Anite Primorac, gdje je u lipnju 2024. godine proglašen učenikom generacije. Kao solist i član različitih komornih sastava dobitnik je brojnih županijskih, državnih i međunarodnih nagrada od kojih se ističu dva Oskara znanja na državnim natjecanjima (2018. i 2024. god.), četiri 1. nagrade i 1. mjesta na Međunarodnom natjecanju mladih glazbenika Sonus (2016., 2017., 2022. i 2024. god.) te 1. mjesto u 4. kategoriji na 7. međunarodnom mješovitom natjecanju Bistrički zvukolik (2020. god.) gdje je dobitnik i posebne nagrade Hrvatskog društva skladatelja za najbolju izvedbu skladbe hrvatskog autora. Uspješno je položio audiciju za ESYO orkestar (European Spirit of Youth Orchestra) s kojim je bio na ljetnoj i zimskoj turneji 2023. godine. U srpnju 2024. god. uspješno polaže prijemni ispit na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu u klasi prof. Ivane Kuljerić.
IVANA VRBAN, rođ. JANKOVIĆje diplomirala na Muzičkoj Akademiji Sveučilišta u Zagrebu u klasi prof. Dalibora Cikojevića. Osnovno i srednješkolsko obrazovanje stekla je u Rijeci u Glazbenoj školi Ivana Matetića Ronjgova Rijeka.
Pohađala je brojne majstorske tečajeve diljem Europe s mnogim uglednim umjetnicima i pedagozima (M. Kandelaki, J. F. Antonioli, A. Valdma, K. H. Kammerling, J. Reshef, P. Fowke, N. Flores i dr.) te se usavršavala u klasi prof. K. Bogina pri Akademiji Santa Cecilia u Bergamu.
Dobitnica je mnogih državnih i međunarodnih nagrada u solističkom i komornom muziciranju (Etide i skale, Zagreb; Z. Grgošević, Zagreb; Grand Prix Lions, Rijeka; Ancona i dr.). Solistički je nastupila s orkestrom Muzičke akademije u Zagrebu pod vodstvom maestra A. Kalajdžića izvodeći 2. koncert za klavir i orkestar u f-molu F. Chopina.
Od 2009. god. je zaposlena kao prof. klavira i korepeticije u osnovnoj i srednjoj Glazbenoj školi I. M. Ronjgova Rijeka gdje je višestruko nagrađivana za svoj rad, a od 2016. i kao umjetnički suradnik korepetitor na Muzičkoj Akademiji Zagreb, odsjek Rijeka, do njegovog zatvaranja. Redovito nastupa na koncertima, gostovanjima i natjecanjima diljem Hrvatske kao korepetitor te sudjeluje u komornom muziciranju kao članica različitih komornih sastava.
-
Događaji u Kaštelu – najava
Ljeto je u punom jeku i mnogi su osvježenje potražili na plažama i uz more. Katedra, naprotiv, smatra da je svakako bolje osvježenje na vrhu najdražeg nam grobničkog vrha, gdje, u svako doba dana i noći, povjetarac čini ovu nevjerojatnu vrućinu podnošljivijom.
Sigurni smo kako će mnogi od vas, naših pratitelja, članova i simpatizera, u našem društvu provesti dva izuzetna dana u Gradu Grobniku. Vrhunski sadržaji, ugodna temperatura i besplatan ulaz…
Poznati riječki rokeri, grupa Whiteheads u pandemiji su zasjali na svjetskom glazbenom nebu pjesmom “Ordinary People” koju su mnoge svjetske radijske stanice i nacionalne liste slavile diljem planete. Bio je to samo jedan mali kotačić u toj cijeloj mašini koja je krenula na put otkrivanja i približavanja rocka hrvatskom narodu, pa i malo šire. Nastupili su na nekim kultnim mjestima, pojavili se po kultnim festivalima i učvrstili svoje mjesto na sceni izdavanjem albuma prvijenca za našu najveću izdavačku kuću. Ovoga ljeta, ugošćujemo ih u sklopu ljetne turneje, 11. kolovoza u 21:00 h. Ulaz je slobodan, a parking je organiziran na platou kod prve skulpture Šetnice zakona devet gradova.Dakle, ne postoji razlog zašto ne biste bili dijelom ovog retro rock spektakla.
Nakon odličnog odaziva, odlučili smo ponoviti druženje na livadi iza škole na Gradu Grobniku… Zapravo sve piše na ovoj najavi.Red poezije, red glazbe, red uživanja i maštanja uz fenomen suza sv. Lovre i sve popraćeno tematski odabranom glazbom. Izvrsna prilika za rashlađivanje, razmišljanje, opuštanje…
Ulaz je slobodan.
-
ONO SVE ŠTO ZNAŠ O MENI – izložba
Pjesme i stihovi često, kod mnogih ljudi, izazivaju nostalgiju i izuzetno je lako uz neku staru skladbu vratiti se u minula vremena; nasmijati se dogodovštinama, pustiti suzu za starom ljubavlju, sjetiti se dragih osoba. Uvriježeno je mišljenje da s godinama raste potreba za sve češćim reminiscencijama, međutim i mlađe generacije imaju svoju kartu za putovanje u prošlost… Marija Zorić je upravo uz stihove legendarnog Arsena Dedića pretočila svoju intimu u likovni doživljaj, a nema sumnje da će promatrač u svakom prikazu pronaći poveznicu s vlastitim životom.Sama autorica o svojoj izložbi kaže: “Kako ne bi ponestalo svjetla u životu tragamo za nečim što u nama izaziva osjećaj ugode. Tragamo za lijepim uspomenama koje nas čine autentičnima i stvaraju stvarnu sliku o svijetu u kojem smo voljeli živjeti i u kojem želimo živjeti. Djetinjstvo za mene predstavlja doba bezbrižnosti i vedrine koja je nepovratna, predstavlja vrijeme u koje bih se voljela vratiti i bar na trenutak doživjeti svijet pun boje izmiješan s elementima nostalgije i melankolije. Prolaznost vremena je neizbježna tema, ističući krhkost ljudskog postojanja i prolaznost svakog trenutka. Ono što je nekoć bilo blistavo postaje samo sjena u širokoj panorami života. Kroz prizmu mijenjajući percepcije, uspomene dobivaju novi smisao. U mojim sjećanjima veliku ulogu igra moj otac koji bilježi kroz oko objektiva djetinjstvo mog brata i mene, prikazujući ga na koloristički razigran i slobodan način. Ovaj ciklus slika inspiriran je ponajviše fotografskim reportažama moga oca i glazbom s kojom sam odrasla.”
17.7.2024. od 21 h u Galeriji suvremene likovne umjetnosti Grobnik, u sklopu Kaštela Grobnik imat ćemo prilike uživati u jedinstvenom događaju: otvorenju izložbe i glazbenom programu u sklopu kojega će nas u cijelu atmosferu uvesti glazbeni duet Sergej Božić i Slađana Čolović… -
Veliki Castrum odzvanjao Kaštelom
5. srpnja je u Kaštelu Grada Grobnika održan drugi po redu Susret pjevačkih zborova “Veliki Castrum”, u organizaciji MPZ Castrum i Katedre Čakavskog sabora Grobnišćine. U prekrasnom ambijentu frankopanskog kaštela okupilo se 10 zborova koji su svojim nastupima razgalili brojnu publiku.
Nastupili su: MPZ Halubjan iz Viškova, MPZ Gimpl iz Ravne Gore, ŽPZ KUD-a Učka iz Matulja, združeni zborovi MPZ Drenova iz Rijeke i MPZ Matko Laginja iz Klane, ŽPZ KUD-a Sloga iz Hreljina, HGD Zvijezda Danica iz Kraljevice, KUD Lovor iz Lovrana, Coro San Martino iz talijanskog grada Tapogliana, HPD Tomislav iz Cernika u Slavoniji i domaćin čavjanski Castrum.
Maestro Darko Čargonja, umjetnički voditelj MPZ Castrum: “Ponosni smo ča već drugo leto za redon organiziramo smotru zborova na Grobnišćini, a cijeli taj događaj je posvećen našoj pjesnikinji i dugogodišnjoj predsjednici Katedre Čakavskog sabora Grobnišćine, Vlasti Juretić koja je inače i bila idejni začetnik ove manifestacije još 2011. godine. Ove smo se godine odlučili na ljetni termin iako smo bili svjesni da možda zbog toga neki zborovi zbog godišnjih odmora neće biti u mogućnosti nastupiti, ali se nadamo da će ovaj termin održavanja Velikog Castruma početkom ljeta postati tradicionalan pa će se i zborovi prilagoditi i uvrstiti nas u svoje kalendare.”
Kao i lanjske godine, između zborova s područja PGŽ pridružili su nam se i prijateljski zbor HPD Tomislav iz Slavonije, točnije iz Cernika, kao i naši prijatelji iz Italije Cotrodi San Martino di Tapogliano.Vjerujem da smo različitošću repertoara zborova zadovoljili sve ukuse publike, a kao šećer za kraj zajedničkim snagama svi zborovi otpjevali su Vlastine pjesme Vilo moja i Tu je jubav moja.
Zahvaljujemo svima koji su sudjelovali u pripremama i realizaciji ovoga programa; posebno našoj Općini Čavle, PGŽ, i TZ Općine Čavle, kao i ostalim sponzorima koji su nam dali podršku.
Branko Bernobić, predsjednik MPZ Castrum: Finilo je! Bilo je čuda judih, bilo je čuda zborih, 10, čuda pjevačih, i sin je bilo lipo, a i nan je lipo bilo s njimi. Veseli nas da je sve lipo uspelo, da se sav naš trud oko organizacije isplatil, i da su judi zadovojni! Veliko hvala svim sudionicima i publici na podršci, a posebno zahvaljujemo našim sponzorima i svin onin koji su omogućili realizaciju ovog događaja. Radujemo se budućim susretima i nastavku ove glazbene tradicije. Vidimo se i drugo leto!
Silvana Demark, predsjednica Katedre Čakavskog sabora Grobnišćine: “Zborsko pjevanje oduvijek je bilo vrlo važan dio grobničkog kulturnog života. Tu su djelovali brojni vrlo kvalitetni zborovi kroz koje su se glazbeno odgajale brojne generacije Grobničana, stoga smo nemalo ponosni da smo i mi iz Katredre Čakavskog sabora Grobnišćine kao suorganizator zaslužni za povratak zborskoga pjevanja na Grobnišćinu, među ove povijesne zidine Kaštela Grobnik. Dobar odaziv i iskrene reakcije publike pokazale su da je Veliki Castrum bio pun pogodak, i to nam daje podstrek da ustrajemo, i da sljedeće godine Grobnišćini opet podarimo jedan ovakav vrhunski glazbeni događaj. Zahvaljujemo svima koji su pomogli da i ovogodišnje smotra bude na ovako visokoj razini, pogotovo lokalnim obrtnicima i obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima koji su pomogli svojim proizvodima, Općini Čavle, PGŽ i TZO Čavle.”Publika je uživala u raznolikom repertoaru zborova, a svaki je nastup bio ispraćen velikim pljeskom brojne publike. Večer je kulminirala završnim dvjema skladbama Vlaste Juretić, Vilo moja i Tu je jubav moja koje su izveli svi zborovi predvođeni solistima domaćega Castruma, a pridružila im se i razdragana publika.
Ovaj susret pjevačkih zborova još jednom je dokazao kako glazba ima moć spajanja ljudi, a posebnu čar pružio je ambijent frankopanskog kaštela koji je svojom povijesnom kulisom dao dodatni sjaj večeri ispunjenoj pjesmom.Sudeći po ovogodišnjem Velikom Castrumu, možemo već sada najaviti da se vidimo sljedeće godine.
-
Glazbeni vikend na Kaštelu
U glazbenim tonovima obilježavamo ovaj tjedan i veselimo se toplim ljetnim večerima za koje se nadamo da će takve i biti…
U petak, 5.7.2024. uživamo u zborskom muziciranju 11 zborova iz Hrvatske i svijeta, na manifestaciji “2. veliki Castrum”.U nedjelju, malo retro raspoloženja: PLESNJAK! 3 odlična vokalno-instrumentalna sastava i rock plesnjak može početi. Pleše se u atriju Kaštela Grobnik, a na vama je samo da ponesete osmijeh, plesne cipele i dobro raspoloženje. Ostalo će biti ovdje.
Ulaz na oba događaja je besplatan.
Radujemo se Vašem dolasku!
-
Otvorenje izložbe SHAKTI, Celestine Vičević
Jučer je u Galeriji suvremene likovne umjetnosti Grobnik svečano otvorena izložba “Shakti” umjetnice Celestine Vičević, u organizaciji Katedre Čakavskog sabora Grobnišćine. Otvorenje je privuklo brojne ljubitelje umjetnosti i podržavatelje stvaralaštva Celestine Vičević.
Okupljene je ispred domaćina Katedre Čakavskog sabora Grobnišćine pozdravio Ivo Bogović, ističući važnost ovakvih događanja za kulturni život našeg kraja i izražavajući zadovoljstvo što imamo priliku uživati u djelima tako talentirane umjetnice.
Povjesničarka umjetnosti Katerina Jovanović nadahnuto je govorila o radu Celestine Vičević, istaknuvši kako izložba “Shakti” kroz svoje vibrantne boje i dinamične forme slavi žensku energiju i snagu. Katerina je detaljno objasnila simboliku radova i njihovu povezanost s hinduističkim konceptom Shakti, pružajući publici dublji uvid u umjetnički svijet autorice.
Na kraju se okupljenima obratila i sama autorica, Celestina Vičević. S neskrivenim emocijama, koje su izvirale iz njenih radova, Celestina je zahvalila svima na podršci i podijelila s publikom inspiracije koje stoje iza njenih djela. Njena iskrenost i strast iskazana izloženim djelima duboko su dirnule sve prisutne.
Izložba “Shakti” ostaje otvorena za javnost do 12. srpnja i pozivamo sve zainteresirane da dođu i dožive ovu jedinstvenu umjetničku priču.
-
Izložba Shakti u Galeriji Grobnik
18.6.2024. u 19:00 sati otvaramo po mnogočemu posebnu izložbu na kojoj predstavljamo (ako je njoj uopće predstavljanje potrebno?) našu članicu, istaknutu likovnu umjetnicu, Celestinu Vičević. Pod nazivom Shakti, Celestina nam prikazuje svoj ciklus grafika nastalih 2021. i 2022. godine izvedenih u tehnici bakropisa otisnutog na platnu žutici. Svi radovi su vizualne metafore, upotpunjene nazivom. Crtež izveden vezom predstavlja dodatni sloj naracije i on nastaje bez prethodnog crteža – podsvijest nalazi svoj izraz kroz veoma spor proces vezenja. Taj proces ostavlja dovoljno vremena da se stvari / slike / vizije/ želje osvijeste i materijaliziraju kroz vidljivo i nevidljivo, kroz materijal, formu i emociju.
Celestina Vičević je rođena u Rijeci 1976. godine. Djeluje u području grafike, umjetničke knjige i crteža. Grafiku doživljava kroz prošireni pojam grafičkog medija – bavi se grafičkim objektima, knjigama umjetnika, instalacijama i ambijentom. Umjetničko istraživanje opisuje kao razmišljanje u materijalima i meditaciju u pokretu. U svom umjetničkom i pedagoškom radu primjenjuje znanja, metode i tehnike iz područja joge.
Godine 2000. diplomirala je Likovnu kulturu na Odsjeku za likovnu umjetnost Filozofskog
fakulteta Sveučilišta u Rijeci, u području grafike (J. Butkovića), a 2015. doktorirala grafiku na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu (N. Arbanas). Radi u statusu izvanredne profesorice na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci i predaje kolegije iz područja umjetničke grafike. Izlagala je samostalno i grupno te je dobitnica nekoliko nagrada i priznanja u Hrvatskoj kao i inozemstvu.
Instagram: celestina.vicevic_graphic_art/