*** ***

  • *** ***

    Digitalizacija grobničke čakavštine kao zaštićenog nematerijalnog kulturnog dobra

    Početkom godine smo započeli put na kojem smo napravili tek 3 koračića, ali za Katedru, a vjerujemo, i za Grobnišćinu, značajan pomak prema krajnjem cilju: očuvanju govora i baštine našega kraja za buduće naraštaje. Uz potporu Ministarstva kulture i medija, naše su se članice, Tamara Crnković i Sanja Zubčić (dijalektologinja i stručnjakinja za grobničku čakavštinu) prihvatile ogromnoga posla organizacije snimanja, sugovornika, termina, pripreme intervjua, transkribiranja, lektoriranja…

    Tim povodom, u galeriji našega Kaštela, prikazali smo sve što je mala, ali složna ekipa činila cijele godine. Sve je to, naime, preselilo na platno i u nešto manje od 3 sata ušlo u srca prisutnih nam sumještana. Radi se, naime o 2 dokumentarna filma koji prikazuju grobničke čobane, njihov rad i brigu oko ovaca i proizvodnju skute te o filmu koji govori o grobničkim, nadaleko poznatim, tišjarima. Potonji su, naime, poznati po tome da je cijela Hrvatska dolazila na Grobnik po novi, moderni namještaj vrhunske kvalitete.



    O procesu realizacije i, općenito, ideji digitalizacije, govorili su na predstavljanju: Ivo Bogović (ispred producenta, Katedre Čakavskog sabora Grobnišćine), Tamara Crnković (voditeljica), Igor Crnković (Pilot Media, video snimanje i montaža) te Ivo Vicić (audio snimatelj). Svi su naglasili važnost ovoga projekta, ali i problematiku s kojom su se suočavali tijekom realizacije. Zajedničkog su mišljenja kako ovaj projekt mora ići dalje jer Grobnišćina je prepuna inspirativnih priča koje treba prepričati djeci i unucima. Snimatelj, Igor Crnković naglasio je kako je ovo bilo dramatično iskustvo, prvenstveno stoga što su u projekt ušli s jednim očekivanjima, a rezultat je potpuno drukčiji, ali, po njegovim riječima, bolji. To je i ljepota ovakvih produkcija, budući da film ovisi isključivo o suradnicima, tj. ljudima čija priča sve oblikuje. Ivo Bogović je naglasio kako smo u prvoj etapi projekta postigli više od same digitalizacije – ostvarili smo dugoročno važnu platformu za buduća zanstvena istraživanja. Transkripcija svih snimljenih materijala omogućit će detaljnu dijalektološku obradu koja će pružiti temelje za daljnja jezična istraživanja, ali i za dokumentaciju kulturne povijesti ovog kraja. Dodao je i kako naša misija nije samo očuvanje govora, već i aktivno jačanje identiteta zajednice. Za sam kraj svojeg obraćanja, Bogović je zahvalio i još jednom članu ekipe koji je kao moderator sudjelovao u filmovima o ovčarima, a to je naš zaljubljenik u baštinu i svoj kraj, Edo Žeželić.



    Uskoro će ova 3 dokumentarca dobiti svoje mjesto i na internetu, a čim postanu dostupni, objavit ćemo i link na kojem ih je moguće pogledati.

  • *** ***

    Digitalizacija grobničke čakavštine

    Pred sam kraj ovega leta, kako smo i obećali, ov četrtak, 19. 12. na 6 večer va Galeriji va Kaštelu, predstavit ćemo rezultati projekta Digitalizacija grobničke čakavštine kao nematerijalno kulturno dobro RH u sklopu projekta kega provodimo u suradnji z Ministarstvon Kulture i medija RH.
    Snimili smo prekrasni dokumentarni filmi o grobničkemu siru, o ofcah i čobanih i tišjarih. Tri neprocjenjiva dokumenta ka će zavavik pokaževat kako naš grobnički govor zvuči, i kako žive i povedaju vjerojatno zadnji judi ki to još vavik delaju onako kako se j to delalo otkad je svita i vika; kako se re na pašu z ofcami, kako se seli stado, kako se dela skuta, a kako naš grobnički sir. Imeli smo sriću pa smo uspeli snimit jedni od zadnjih pravih grobničkih čobanih, a snimili smo i svidoki ki su rasli va tišjarskih familijah ki su nan povideli se o najbojimi tišjari na svitu – o grobničkih tišjarih.

  • *** ***

    Sveti Mikula daruje “Darovani”!

    U sklopu natječaja “Darovani”, naši školani su i ovo leto čuda tega lipoga narisali i napisali, a sveti Mikula je kod i lani se to lipo klal va jedan librić i zamolil nas da to regalamo dobroj dici i sin juden ki vole lipo i domaću besedu.

    Tu je knjižica ka će bit i med našin ostalin izdanjima va rubrike.

  • *** ***

    Izložba i znanstveni skup

    Izložba “Između jučer i sutra“  iz fundusa Galerije suvremene umjetnosti Grobnik

    Nakon godina mirovanja i tišine izazvanih pandemijom, obnovama i radovima, usponima i padovima, Galerija suvremene umjetnosti Grobnik radosno otvara svoja vrata i s neskrivenim ponosom iz mraka svog depoa na svjetlo dana opet iznosi djela suvremenih hrvatskih (i inozemnih) likovnih umjetnika neprocjenjive vrijednosti.

    Dođite i otkrijte blago koje se krije u riznicama grobničkog Kaštela!

    Izložba “Između jučer i sutra“ iz fundusa Galerije suvremene umjetnosti Grobnik je prava prilika da u potpunosti doživite bogatstvo suvremene umjetnosti kroz djela koja govore više od riječi.

    Mjesto održavanja: Kaštel Grobnik, Trg Zrinskih i Frankopana 1, Grad Grobnik
    Datum: u četvrtak 28. studenoga 2024. s početkom u 19:00 sati

    Na fotografiji slika “Bez imena 1”,1996. Vlado Martek, kombinirana tehnika, 50×70 cm.

    Pratite nas za više informacija i pripremite se za izložbu koja obećava nova otkrića!

    Vidimo se!



    Stručno-znanstveni skup: “Grobnišćina: tragovi, znakovi, smjerokazi…”

    Tema ovogodišnjeg skupa je “Zaštita i revitalizacija grobničkog Kaštela na temelju primjera dobre prakse”, koji će okupiti stručnjake i poznavatelje očuvanja kulturne baštine kako bi se ponudili kvalitetni prijedlozi očuvanja i revitalizacije ovog važnog spomenika naše povijesti.

    Koji dan? – Subota, 30. studenoga 2024. godine
    U koje vrijeme? – S početkom u 9:00 sati

    Gdje?  – u prostorijama Katedre Čakavskog sabora Grobnišćine, Kaštel Grobnik, Trg Zrinskih i Frankopana 1, Grad Grobnik

    Ovaj skup organizira Katedra Čakavskog sabora Grobnišćine, a tema će obuhvatiti značajnu problematiku zaštite kulturne baštine s posebnim naglaskom na primjere uspješne revitalizacije, koji mogu poslužiti kao smjernice za upravljanje i razvoj Kaštela Grobnik.

    Zašto sudjelovati?

    • Čut ćete zanimljiva stručna izlaganja
    • Moći ćete sudjelovati u raspravi o važnosti očuvanja kulturne baštine
    • Saznat ćete više o planovima revitalizacije Kaštela Grobnik

    Pozivamo sve zainteresirane da se pridruže i doprinesu očuvanju ovog dragocjenog dijela naše povijesti.


  • *** ***

    Soareja u Gradu

    Potaknuti velikim odazivom, ali i uvidjevši potrebu za ovakvim druženjima, još je jedna, pretposljednja soareja našla mjesto u Grobničkoj jeseni 2024.

    U petak, 22.11.2024., u Galeriji suvremene likovne umjetnosti Grobnik, od 19:00 sati, ugostit ćemo Bornu Bugera (violina) i Ivanu Vrban (klavir) koji će nam djelima Saint-Saënsa, Brahmsa i Paganinija približiti ljepotu klasične glazbe i pokazati svoje umijeće interpretacije ovih velikih kompozitora. Ulaz je slobodan.




    Borna Buger rođen je 16. travnja 2004. godine u Rijeci. Glazbeno obrazovanje započinje u dobi od 7 godina u klasi prof. Maje Veljak u glazbenoj školi Ivana Matetića Ronjgova u Rijeci. Nakon završene osnovne glazbene škole upisuje srednju glazbenu školu koju maturira s odličnim uspjehom u klasi prof. Maje Veljak  2022. godine. Iste godine upisuje Muzičku akademiju u Zagrebu u klasi prof. Ivana Novinca. Od 2013. do 2024. sudjeluje na 13 državnih i međunarodnih violinističkih natjecanja te osvaja 8 prvih i 4 druge nagrade. Dobitnik je i nagrade Oskar znanja za osvojeno prvo mjesto na državnom natjecanju u kategoriji tria, gdje je svirao s Karlom Musinovom (violončelo) i Mihaelom Vukelić (klavir) čiji je mentor bio prof. Mauro Šestan. Borna trenutno studira na 3. godini, na Muzičkoj akademiji u Zagrebu.


    Ivana Vrban rođ. Janković, prof. je diplomirala na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, u klasi prof. Dalibora Cikojevića. Osnovno i srednješkolsko obrazovanje stekla je u Rijeci u Glazbenoj školi Ivana Matetića Ronjgova Rijeka. Pohađala je brojne majstorske tečajeve diljem Europe s mnogim uglednim umjetnicima i pedagozima (Kandelaki, Antonioli, Valdma, Kammerling, Reshef, Fowke, Flores…) te se usavršavala u klasi prof. K. Bogina pri Akademiji Santa Cecilia u Bergamu. Dobitnica je mnogih državnih i međunarodnih nagrada u solističkom i komornom muziciranju (Etide i skale, Zagreb; Z. Grgošević, Zagreb; Grand Prix Lions, Rijeka; Ancona i dr.). Solistički je nastupila s orkestrom Muzičke akademije u Zagrebu pod vodstvom maestra A. Kalajdžića. Od 2009. god. je zaposlena kao prof. klavira i korepeticije u osnovnoj i srednjoj Glazbenoj školi I. M. Ronjgova Rijeka gdje je višestruko nagrađivana za svoj rad, a od 2016. i kao umjetnički suradnik korepetitor na Muzičkoj Akademiji Zagreb, odsjek Rijeka, do njegovog zatvaranja. Redovito nastupa na koncertima, gostovanjima i natjecanjima diljem Hrvatske kao korepetitor te sudjeluje u komornom muziciranju kao članica različitih komornih sastava.

  • *** ***

    Anketa

    Dragi posjetitelji naših kulturnih manifestacija i oni koji će to tek postati! Na linku: ANKETA se nalazi kratki, 2-minutni upitnik o preferencijama publike. Ova je anketa važna za Katedru, budući da neprestano promišljamo o razvoju programa koji odgovara vašim interesima i potrebama i, kao udruga u kulturi Grobnišćine, želimo ponuditi upravo ono što je našoj publici interesantno.

    Unaprijed zahvaljujemo na potpori i suradnji!

  • *** ***

    Promocija knjige Cvetane Linić

    Na samom kraju Mjeseca hrvatske knjige, predstavljamo dugoočekivanu zbirku pjesama Cvetane Linić pod nazivom Tu j ostalo srce.

    15.11.2024. (petak) u 19:00 sati pozivamo vas da uz druženje s pjesnikinjom uživate u grobničkom pjesništvu jedne od istaknutijih autorica iz našega kraja. Uz bogat program i goste, najavljujemo ugodnu i emotivnu večer u Kaštelu.

    Novost u našem izdavaštvu je mogućnost da, uz pomoć QR koda i pametnog uređaja, slušate samu autoricu kako kazuje svoje stihove. QR kodovi su otisnuti uz nazive pjesama, a poveznice vode na You Tube stranicu Katedre.

    Knjiga izlazi u nakladi Katedre Čakavskog sabora Grobnišćine, a izdavanje je potpomognuto sredstvima Općine Čavle.

  • *** ***

    Soareja u Gradu

    U petak, 25.10.2024., u Kaštelu Grobnik “Soareja u Gradu” se nastavlja. Od 19:00 sati nastupaju mladi perspektivni glazbenici, Ana Miculinić (violončelo) i Alvin Ćućić (klavir), inače oboje studenti ljubljanske Akademije za glasbu. Izvodit će djela Bacha, Brahmsa i Chopina, a u poetskom dijelu, posjetitelje očekuje posebno iznenađenje.

    Ulaz je slobodan.





    Ana Miculinić

    Ana Miculinić je rođena 10.7.2004. u Rijeci. Violončelo je počela svirati s 9 godina. Osnovnu i srednju glazbenu školu završila je u Rijeci, u klasi profesora Maura Šestana. Trenutno studira na Akademiji za glasbu u Ljubljani.

    godine osvaja 1. nagradu na međunarodnom natjecanju Daleki akordi, u Splitu, a uspjeh ponavlja 2023. godine na istom natjecanju, u petoj kategoriji. 2020. godine je osvojila 1. nagradu regionalnog natjecanja HDGPP-a, a 2022. je pobjednica pete kategorije Hrvatskog državnog natjecanja učenika i studenata glazbe i plesa. 2022. godine je i dobitnica prestižne nagrade na području obrazovanja u Hrvatskoj – Oskar znanja, a iste godine, nakon odabira na seminaru EMARS-a, nastupa kao solistica s Komornim orkestrom slovenske filharmonije. 2023. je bila najbolja na Međunarodnom natjecanju Rudolf Matz, što joj je donijelo mogućnost nastupa sa Zagrebačkim komornim orkestrom u sezoni 2024. / 2025. Ove godine nastupa sa Simfonijskim orkestrom RTV Slovenije i Splitskim virtuozima.
    Svoja znanja i vještine redovito usavršava na seminarima u Sloveniji, Austriji, Mađarskoj, Danskoj, Italiji i Hrvatskoj.

    Alvin Ćućić

    počinje svirati klavir u dobi od 14 godina, u riječkoj glazbenoj školi, kod profesorice Jelene Barbarić Mijalić. 2013. u klasi iste profesorice nastavlja svoj srednjoškolski put, da bi 2017. upisao Muzičku akademiju u Ljubljani, u klasi prof. Hinka Haasa te magistrirao u klasi prof. Aleksandra Serdara. Svoja je znanja i vještine usavršavao s renomiranim profesorima: R. Dalibatayan, D. Cikojević, V. Babin, S. Čaldarević i H. Austbom.
    Nagrade: Sonus op.2 (1.), Lions XXIII. Grand prix (1.), 55.HDGPP (2.), Sonus op.3 (2.), International Radovljica competition (special prize), 48. TEMSIG (3.), 49. TEMSIG (special prize)

  • *** ***

    Grobnička jesen 2024. – najava događaja

    Ovog tjedna bit će živo u našem Kaštelu. Kako, vjerujemo, znate, prošloga su tjedna počele radionice: literarna na dijalektu i filmska radionica. Još nije kasno za uključiti se, a otvorena su mjesta i za odrasle. Dobrodošli!



    U četvrtak, 17.10.2024. u goste nam dolazi netko tko i nije više gost u našemu Kaštelu: Edo Žeželić. Čovjek koji je posvetio dobar dio svog vremena na proučavanje i istraživanje života i rada mlikarica i općenito, života na Grobniku. Najbolji je to način da zajedno obilježimo Dan EU baštine i čujemo nešto o Putevima kojima su mlikarice othranile Grobnišćinu. Predavanje počinje u 19:00 sati, a ulaz je slobodan.

    Naša suradnja s hrvatsko-turskim društvom rezultirala je sa sudjelovanjem u organizaciji 5. Tur Festa koji se od 14. – 24. listopada događa u Rijeci i okolici. Tim povodom, domaćini smo tečaja turskog tradicijskog streličarstva koji će se odvijati 19.10.2024. od 11:00 sati u Kaštelu Grobnik. Sudjelovanje je besplatno.